English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

Final Ranking

Rank SNo.     Name                        Rtg FED Club                   Gr  Pts BH.  BH.  vict 
   1    9 IM  Nabaty Tamir               2493 ISR Beer-Sheva                 7.0 41.0 51.5  5   
   2    1 GM  Chatalbashev Boris         2593 BUL Lokomotiv Plovdiv          7.0 40.0 51.0  5   
   3    5 GM  Szabo Gergely-Andras-Gyula 2546 ROU                            6.5 43.5 54.0  4   
   4    3 GM  Parligras Mircea           2565 ROU AEM LUXTEN Timisoara       6.5 42.0 53.5  5   
   5    2 GM  Radulski Julian            2593 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv     6.5 39.5 50.5  5   
   6   15 IM  Caspi Israel               2438 ISR Beer-Sheva                 6.5 39.0 50.0  5   
   7   13 GM  Vasilev Milen              2468 BUL Burgas 64                  6.5 39.0 49.5  4   
   8   10 IM  Drenchev Petar             2492 BUL Lokomotiv Plovdiv          6.5 39.0 49.0  4   
   9   18 IM  Arnaudov G  Petar          2416 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv     6.5 37.5 47.5  6   
  10    8 GM  Popchev Milko              2499 BUL Lokomotiv Sofia            6.0 38.5 49.5  4   
  11    7 GM  Drasko Milan               2513 MNE Elektroprivreda Niksic     6.0 37.5 48.5  5   
  12   11 GM  Janev Evgeni               2475 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv     6.0 36.5 47.5  5   
  13   40     Mishev Liubomir            2189 BUL Maritsa-Iztok              6.0 33.0 41.5  5   
  14   39     Panajotov Janko            2192 BUL Maritsa-Iztok              6.0 32.0 40.0  6   
  15   19 IM  Kozhuharov Spas            2404 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv     5.5 39.5 49.5  3   
  16   12 IM  Berbatov Kiprian           2471 BUL Lokomotiv Sofia            5.5 36.5 47.0  5   
  17   21 IM  Vydeslaver Alik            2392 ISR Beer-Sheva                 5.5 34.0 43.5  3   
  18   49     Piskovets Nikita           2101 RUS Moscow                     5.5 33.5 44.0  4   
  19   30 IM  Orev Petar                 2255 BUL CSKA                   S60 5.5 33.0 43.0  5   
  20   43     Aseeva Marina              2162 RUS Sankt Petersburg        w  5.5 31.5 41.0  4   
  21   41     Dobrev Nayden              2179 BUL Dobrich-Albena             5.5 31.0 41.5  4   
  22   31 WIM Bulmaga Irina              2254 ROU Politehnika Iasi        w  5.5 30.0 38.5  5   
  23    6 IM  Petrov Marijan             2545 BUL Najden Vojnov Vidin        5.0 40.0 51.5  4   
  24    4 GM  Rusev Krasimir             2553 BUL CSKA                       5.0 38.5 49.0  4   
  25   14 GM  Georgiev Krum              2456 BUL Dobrich-Albena             5.0 37.5 47.5  4   
  26   23 WGM Voiska Margarita           2349 BUL Lokomotiv Plovdiv       w  5.0 36.5 45.5  3   
  27   17 GM  Spassov Liuben             2421 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv S60 5.0 36.0 47.0  3   
  28   32 FM  Furman Boris               2233 RUS                            5.0 35.0 44.5  4   
  29   35 IM  Popov Petar                2219 BUL 64 Stara Zagora        S60 5.0 34.5 44.5  3   
  30   28 WIM Videnova Iva               2278 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv  w  5.0 31.5 41.0  4   
  31   36     Arnaudov Petar             2216 BUL Energia 21 Dobrich     S60 5.0 30.0 37.5  4   
  32   37     Kopasov Alexander          2212 RUS                            5.0 29.0 36.5  5   
  33   46     Ljangov Petar              2118 BUL Maritsa-Iztok          S60 5.0 29.0 36.5  3   
  34   55     Melderis Uldis             2037 LAT                            5.0 28.5 37.5  4   
  35   70     Dyakov Martin              2081 BUL General Toshevo            5.0 27.5 34.5  4   
  36   29 GM  Kraidman Yair              2276 ISR                        S60 4.5 35.0 45.0  4   
  37   47     Draskovic Luka             2116 MNE Rumija Bar                 4.5 35.0 45.0  3   
  38   34     Yakimenko Alexander A      2221 RUS                            4.5 35.0 44.5  4   
  39   76     Gaydym Michail                0 RUS                            4.5 34.0 44.0  3   
  40   24 WIM Nikolova Adriana           2318 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv  w  4.5 33.5 43.0  2   
  41   25 GM  Spiridonov Nikola          2313 BUL Dobrich-Albena         S60 4.5 33.0 42.0  1   
  42   42     Ivanov Borislav            2173 BUL Victory Blagoevgrad        4.5 32.5 41.5  3   
  43   56     Sirkova Darena             2036 BUL Lokomotiv 2000 Plovdiv  w  4.5 32.5 40.5  4   
  44   45     Ribarov Valerij            2122 BUL Energia 21 Dobrich         4.5 29.0 39.0  4   
  45   44     Ilic Slobodan S            2161 SRB Celin Kamen                4.5 28.5 36.5  3   
  46   57     Iliev Atanas               1997 BUL Energia 21 Dobrich         4.5 28.5 36.5  3   
  47   27     Stoinev Metodi             2295 BUL Maritsa-Iztok              4.0 35.0 44.5  3   
  48   33     Ivelinov Hristo            2227 BUL Tundzha Yambol             4.0 34.0 42.5  3   
  49   48     Kirchev Krasimir           2104 BUL Energia 21 Dobrich         4.0 31.5 39.0  4   
  50   67     Titov Tito                 1777 BUL Energia 21 Dobrich         4.0 30.0 39.0  3   
  51   22 IM  Mrdja Milan                2383 CRO                            4.0 28.5 38.5  3   
  52   51     Kopasov Evgeny             2093 RUS                            4.0 27.0 36.0  3   
  53   60     Borisov Lubomir            1915 BUL Levski Sofia               4.0 24.0 30.5  4   
  54   38 IM  Janakiev Ivan              2201 BUL Temp Sliven            S60 3.5 33.0 42.0  3   
  55   26 FM  Guempel Viktor             2310 RUS                            3.5 32.0 42.0  3   
  56   53     Bolt Graham                2063 ENG                            3.5 29.5 39.0  2   
  57   58     Stanchev Aleksandar        1953 BUL Balchik                    3.5 29.5 37.5  3   
  58   52     Karadimov Marin            2083 BUL Lokomotiv Sofia        S60 3.5 29.0 36.5  2   
  59   65     Penev Valeri               1793 BUL Balchik                    3.5 28.5 39.0  0   
  60   61     Karadaliev Daniel          1879 BUL Energia 21 Dobrich         3.5 28.0 35.0  3   
  61   69     Ivanova Gergana            1740 BUL Maritsa-Iztok           w  3.5 28.0 35.0  3   
  62   62     Delgado-Vlaic Adrian       1879 ROU                            3.5 27.5 34.5  2   
  63   66     Kamenov Valentin           1788 BUL Vratsa                     3.5 27.0 35.0  3   
  64   68     Bulmaga Elena              1762 ROU Politehnica Iasi        w  3.5 25.0 31.5  3   
  65   20 IM  Dobrev Nanko               2396 BUL Lokomotiv Plovdiv          3.0 31.5 42.0  2   
  66   72     Borisov Kiril              1885 BUL Y.Benderev Pernik      S60 3.0 28.5 37.0  2   
  67   63     Van Soest Ronald           1865 NED                            3.0 26.5 34.0  1   
  68   64     Chervenkov Dinko           1833 BUL Maritsa Plovdiv        S60 3.0 26.0 33.0  3   
  69   54     Gochev Plamen              2040 BUL Energia 21 Dobrich         3.0 25.5 32.5  3   
  70   50     Gubochkin Viacheslav       2095 RUS Sankt Petersburg           3.0 23.5 31.5  2   
  71   78     Rybalov Daniil                0 RUS Moscow                     3.0 23.5 30.0  2   
  72   74     Tsekov Ilian               1786 BUL CSKA                       3.0 22.0 28.0  2   
  73   59     Sotirov Ilia               1945 BUL Y.Benderev Pernik          3.0 20.0 27.0  1   
  74   71     Metodiev Milcho            2010 BUL Y.Benderev Pernik      S60 2.5 24.5 31.5  2   
  75   73     Badzhakov Petar            1855 BUL Energia 21 Dobrich     S60 2.5 21.5 27.0  2   
  76   79     Todorov Emil Dimitrov         0 BUL                            2.0 22.5 30.0  0   
  77   80     Welch Hazel                   0 ENG                        w60 2.0 22.0 29.5  1   
  78   77     Kostadinov Angel              0 BUL Energia 21 Dobrich     S60 2.0 20.5 27.0  1   
  79   16 IM  Ivanov Jordan              2429 BUL Lokomotiv Sofia            1.5 31.5 40.5  0   
  80   75     Dobrev Dobromir               0 BUL Energia 21 Dobrich         0.0 31.5 40.5  0   

 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.